Povolání kadeřnice

Povolání kadeřnice je kreativní,naročnéa zodpovědné řemeslo,při kterém jsou veškere služby poskytovány individuálně jednotlivým zákazníkům.Z tohoto  důvodu se musí kadeřnice zaměřit na osobnost zákazníka  mnohem více než v jiných profesích.kadeřnice umí zvolit vhodně technologické postupy.

Provadí: zkoužku citlivosti pokožky a vlasový test myje vlasy a zná různé typy masáží,regeneruje vlasy,stříhá vlasy a upravuje hustotu vlasů,natáčí vlasy na  a upravuje foukanou,tónuje ,matuje a koloruje vlasy,barví,odbarvuje,melíruje různými technikami,provádí trvalou ondulaci,konečnou úpravu účesu pro různé příležitosti i složité společenské účesy,užívá vlasové doplňky a ozdoby do z pravých i syntetických vlasů,které umí upravit a pečuje o ně (čistí a pere paruky a příčesky).Navrhuje účesy vhodné pro typ zákazníka či zákaznice,holí vousy a upravuje kníry a plnouvous.Průběžně  pečuje a udržuje nástroje a pomůcky a kadeřnictví.Důležité je aby kadeřnice zjistila přání zákazníka a uměla vysvětlit návrhy,např: jak vytvořit účes .Musí se orientovat v základech tvorby návrhů a aktuálních modních trendech.Vedle pouhé služby dnes zákazník očekává,že se kadeřnice vyzná ve všech otázkách péče o vlasy a pokožku a ve výběru vhodných produktů pro domácí péči a že jim bude umět odborně poradit.

Práce kadeřnice je velmi všestranná.V následující tabulce jsou uvedeny podstatné aktivity kadeřnice.Je málo profesí,ve kterých je vztah mezi poskytovatelem služeb a zákazníkem tak úzký jako u kadeřnice

Obor

Příklady

Prodej

Výrobky péče o vlasy,přípravky pro styling,kosmetika,vůně.modní doplňky

Péče o vlasy

Čištění pokožky a vlasů,používaní ošetřujících přípravků a masážních technik,manikura

úprava

Střih vlasů,tvorba účesů,barvení,změna typu,kosmetika

Kadeřnici se při práci lidé často svěřují s osobními záležitostmi. To na kadeřnici klade zcela mimořádné nároky. Kadeřnice si musí být těchto požadavků vědoma a musí být připravena naladit se na zákazníka. Rozmanité nároky, které jsou kladeny na kadeřnici jsou uvedeny v tabulce níže.

Odborné znalosti

Zevnějšek

Osobnost

Vkus

Poradenství

Zvládání pracovních technik

Čistý

Pěstěný

Moderní

Odpovídající typu

Zdvořilost

Přátelskost

Trpělivost

Diskrétnost

Upřímnost

Spolehlivost

Pečlivost

Pro poskytnutí perfektních kadeřnických služeb potřebuje kadeřnice vedle své řemeslné zručnosti a kreativity vhodné kadeřnické přípravky a nástroje. Kadeřnické přípravky uvedeny v tabulce níže.

Kadeřnický úkon

Přípravy

Mytí vlasů

Šampon na vlasy

Péče o vlasy

Balzám, Kúra,Lotion,Sérum,Maska,Conditioner

Péče o pokožku hlavy

Voda na pokožku hlavy,Vlasová voda,Vlasový olej

Styling účesu

Tužidlo,Lak na vlasy,Gel, Wosk,Gelwosk,Lesk

Trvalá preparace

Příprava, Kapalina na preparaci,Fixace,Ustalovač

Tónování

Tónovací pěna,kapalina,krém,šampon,neutralizátor,colorace

Odbarvování

Příprava, Odbarvovací přípravek peroxid vodíku