Povolání kadeřnice

Povolání kadeřnice je kreativní,náročné a zodpovědné řemeslo,při kterém jsou veškeré služby poskytovány individuálně jednotlivým zákazníkům.Z tohoto  důvodu se musí kadeřnice zaměřit na osobnost zákazníka  mnohem více než v jiných profesích.kadeřnice umí zvolit vhodně technologické postupy.

Provádí: zkoušku citlivosti pokožky a vlasový test myje vlasy a zná různé typy masáží,regeneruje vlasy,stříhá vlasy a upravuje hustotu vlasů,natáčí vlasy na  a upravuje foukanou,tónuje ,matuje a koloruje vlasy,barví,odbarvuje, melírují různými technikami,provádí trvalou ondulaci,konečnou úpravu účesu pro různé příležitosti i složité společenské účesy,užívá vlasové doplňky a ozdoby do z pravých i syntetických vlasů,které umí upravit a pečuje o ně (čistí a pere paruky a příčesky).Navrhuje účesy vhodné pro typ zákazníka či zákaznice,holí vousy a upravuje kníry a plnovous. Průběžně  pečuje a udržuje nástroje a pomůcky a kadeřnictví.Důležité je aby kadeřnice zjistila přání zákazníka a uměla vysvětlit návrhy,např: jak vytvořit účes .Musí se orientovat v základech tvorby návrhů a aktuálních modních trendech.Vedle pouhé služby dnes zákazník očekává,že se kadeřnice vyzná ve všech otázkách péče o vlasy a pokožku a ve výběru vhodných produktů pro domácí péči a že jim bude umět odborně poradit.

Práce kadeřnice je velmi všestranná.

V následující tabulce jsou uvedeny podstatné aktivity kadeřnice.Je málo profesí,ve kterých je vztah mezi poskytovatelem služeb a zákazníkem tak úzký jako u kadeřnice. Patří sem  výrobky  péče o vlasy,přípravky pro styling,kosmetika,vůně.modní doplňky. Nedílnou součástí je péče o vlasy čištění pokožky a vlasů,používaní ošetřujících přípravků a masážních technik,manikura, úprava, střih vlasů,tvorba účesů,barvení,změna typu,kosmetika

Kadeřnici se při práci lidé často svěřují s osobními záležitostmi.

To na kadeřnici klade zcela mimořádné nároky. Kadeřnice si musí být těchto požadavků vědoma a musí být připravena naladit se na zákazníka. Rozmanité nároky, které jsou kladeny na kadeřnici například: odborné znalosti, zevnějšek, osobnost, vkus, poradenství, zvládání pracovních technik, čistota, pěstěný, moderní, odpovídající typu, zdvořilost, přátelskost, trpělivost, diskrétnost, upřímnost, spolehlivost, pečlivost,

 

Kadeřnice vedle své řemeslné zručnosti a kreativity vhodné kadeřnické přípravky a nástroje.

Kadeřnické přípravky uvedeny v tabulce níže.Mytí vlasů, šampon na vlasy, péče o vlasy, balzám, kúra,lotion,sérum,maska,conditioner, péče o pokožku hlavy voda na pokožku hlavy,vlasová voda,Vlasový olej, styling účesu, tužidlo,lak na vlasy,gel, vosk,gelvosk,Lesk, trvalá preparace, příprava, kapalina na preparaci,fixace,ustalovač, tónování, tónovací pěna,kapalina,krém,šampon,neutralizátor, colorace, odbarvování, příprava, odbarvovací přípravek peroxid vodíku.