Kudrnaté a vlnité vlasy

Kudrnaté a vlnité vlasy

Přirozeně kudrnaté vlasy jsou samozřejmě snem, pokud jejich majitelka/majitel o tyto kudrdliny stojí a také pokud o ně správně pečuje.

 Většinou bývají husté, účes má objem a plnost, vlasy lze je poměrně snadno natáčet, foukat, kulmovat i narovnat žehlením.

Ale také kudrnaté vlasy mají sklon ke krepatění, vysoušení a často jsou velmi obtížně upravitelné do účesu.

 Kudrnaté natočit

Někdy je vhodné dokonce i kudrnaté vlasy natáčet. Používají se různě velké natáčky o větším průměru nebo speciálně tvarované natáčky do spirál. Vlasy se na natočené nechají proschnout a po uvolnění natáček se pomocí prstů, řídkého hřebenu a hydratačního stylingu upraví do výsledného tvaru.

 Vyvarujte se…

Co kudrnatým vlasům moc nesvědčí je fénování, sušení horkým vzduchem či kartáčování. Problémy s kudrnatými vlasy může vyřešit permanentní narovnání vlasů, tento zákrok však svěřte svému kadeřníkovi.

 Náš stylový tip

 Kudrnatým vlasům sluší syté odstíny barev, přelivy, lesk a zdůrazněná textura vlasů. Při barvení pozor na přesušené konečky vlasů, které více nasávají barvu a vlasy pak mohou působit „flekatě“. Pozor na melíry a silné zesvětlování, které vlasy silně vysušuje a takto odbarvené prameny se pak chovají jinak (ještě hůře) než ostatní vlasy.

Pro kudrnaté vlasy je nejvhodnější speciální styling s pružnou fixací a silným hydratačním efektem. Z vlnitých vlasů kudrnaté…

Vlnité vlasy je možné upravit do účesu několika způsoby.

Pro přirozený vzhled s přesně definovanými prameny a přirozeným tvarem vln je ideální ošetřit vlasy po umytí speciálním stylingem pro kudrnaté a vlnité vlasy, upravit do tvaru a nechat uschnout.

Pokud potřebujete změnit tvar loken nebo vytvořit speciální efekty, máte na výběr natáčení za vlhka nebo tvarování za sucha pomocí kulmy či žehličky.

Zdravé vlnité vlasy bez problémů snáší i tvarování a sušení fénem s difusérem, jenom vyměňte obyčejné tužidlo za speciální stylingovou pěnu s termoprotekcí nebo silným hydratačním účinkem. Vlnité vlasy můžete také natočit na natáčky nejlépe po nanesení stylingové pěny. Velmi zajímavý efekt vzniká, pokud použijete různě velké natáčky a vlasy po usušení upravíte jen velmi opatrně pomocí prstů. Na rozdíl od kudrnatých vlasů, vlnitým vlasům neuškodí ani sušení teplem, takže si úpravu účesu můžete zkrátit použitím fénu nebo sušáku.

Pro vlnité vlasy lze doporučit i úpravu pomocí foukací kulmy či kulmovacích nástavců. Moderní kulmy mají nástavce různých tvarů, velké i malé průměry, spirály či adaptéry pro nepravidelné lokny. Před kulmováním je samozřejmě nutné vlasy ošetřit kvalitním stylingem s termoprotekcí, - tedy ochranou vlasů před působením vysokých teplot!

Z vlnitých vlasů rovné…

 Také majitelky mírně vlnitých vlasů se mohou proměnit v rovnovlásky poměrně snadno. Pro mytí doporučujeme uhlazující šampon a kondicionér. Účes se pak může tvarovat pomocí fénu a kartáče. Před tím je vhodné nanést do vlasů styling s uhlazujícím efektem. Výběr je poměrně široký, od pěnového tužidla, přes tvarovací spreje, balzámy až po stylingové lotion. Vždy si ale vybírejte stylingový produkt určený pro tvarování a uhlazování fénem, který zajistí vlasům jednak uhlazující efekt, ale také tvarovou paměť účesu a perfektní ochranu vlasů před tepelným a mechanickým namáháním. Velmi často jsou tyto přípravky termoaktivní, jejich přednosti vyniknou až po aktivaci teplem. Kvalitní fén s regulací teploty a případně i s uhlazujícím nástavcem vám práci výrazně usnadní.

Dokonale hladký a rovný účes nejsnáze docílíte pomocí tzv. žehličky. Ta by měla být nejlépe s keramickou plochou a ideálně také s regulací teploty.   

  •  Zásady péče o kudrnaté vlasy

 Pro nezkrotné kudrny platí zásada systematického ošetřování vlasů pomocí kvalitních balzámů, kondicionérů a sér s hydratačními a olejovými složkami.

Do perfektně ošetřených vlasů se nanese pomocí prstů nebo řídkého hřebenu speciální styling pro vlnité a kudrnaté vlasy. Vlasy se ještě za mokra upraví do požadovaného tvaru, vln a loken a nechají volně proschnout. Rozhodně nedoporučujeme užívat husté hřebeny nebo kartáče se štětinami, které zcela rozvolní a zničí tvar loken a pramenů a z účesu vytvoří „divoženku“.

Velmi suché nebo hodně kudrnaté vlasy je možné „zkrotit“ pomocí vlasových sér, pomád a olejů, které jsou pro jiné typy vlasů příliš těžké či mastné, ale přesušeným a  polétavým vlasům dodají jemný lesk, tvar a texturu.

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY: 

 DOTAZ: Slyšela jsem, že pro natáčení i narovnávání vlasů se má používat speciální styling. Nestačí lak a tužidlo?

ODPOVĚĎ: Určitě doporučujeme používat speciální styling, a to ze dvou důvodů: tím prvním je nutnost ochránit vlasy před působením vysoké teploty, tím druhým je nutnost používat takové látky, které nejen zajistí fixaci vlasů do tvaru, ale také vydrží vysoké teploty (fén má teplotu foukaného vzduchu i kolem 1000 C, teplota povrchu elektrických žehliček a kulm běžně přesahuje i 2000 C).  

DOTAZ: Můžu si doma svépomocně narovnat /vyžehlit vlasy?

ODPOVĚĎ: Kudrnaté nebo vlnité vlasy lze narovnat v zásadě dvěma způsoby. Jednak chemicky - inverzní trvalou. Na vlasy se nanese gel nebo emulze, která naruší vnitřní struktury vlasů a během působení těchto látek se vlasy česáním narovnávají. Poté se celý chemický proces ukončí ustalovačem a vlasy důkladně ošetří maskou nebo kondicionérem. I pak se vlasy chovají podobně jako po trvalé, tedy nově dorůstající vlasy jsou opět vlnité až kudrnaté. Druhý způsob představuje mechanické narovnání vlasů působením stylingu a tepla. Mírně vlnité vlasy je možné vytvarovat dohladka i pomocí fénu a tužidla, ovšem dokonale hladkého účesu můžeme docílit pouze tzv. vyžehlením vlasů pomocí žehličky. POZOR! Žehlí se zásadně suché vlasy a navíc ošetřené speciálním stylingem s termoprotekcí. Takto vyžehlené vlasy vydrží pouze několik dní, než si je znovu umyjete.

 RADY KADEŘNÍKA:

• Používat oplachové kúry (masky) – nenanášet přímo na pokožku, klidně nechat déle působit
• Možné využívat i domácí recepty, nejsou ale tak účinné jako masky a kúry
• Používat přelivy, barvy na fyzikálním základu, hydratační přípravky, vyhnout se laku na vlasy 

 více na :www.nahlavu.net/index.php