Použití a aplikace barvy Khadi

Návod k použití rostlinných barev na vlasy Khadi

V následující části jsme sestavili několik užitečných rad k použití, které Vám pomohou dosáhnout při barvení a péči rostlinnými barvami na vlasy Khadi optimálního výsledku.

OBSAH:

 • Úvod k rostlinným barvám na vlasy Khadi
 • Jak fungují rostlinné barvy na vlasy Khadi
 • Každý vlas je jiný - vliv typu vlasů
 • Otestování barvy před barvením
 • Co budete pro barvení potřebovat
 • Optimální příprava vlasů pro barvení
 • Příprava barvící pasty - míchání rostlinných barev na vlasy
 • Nanášení rostlinných barev Khadi do vlasů
 • Doba působení
 • Po obarvení vlasů - jak si zajistit maximální stálost barvy
 • Tipy pro ještě intenzivnější péči - co můžete přidat do Vaší směsi s rostlinnou barvou na vlasy Khadi
 • Barvení odrostů
 • Speciální upozornění pro barvení šedých vlasů
 • Dvoustupňové barvení šedých vlasů
 • Speciální instrukce pro použití Khadi SENNA / CASSIA a Khadi prášku AMLA
 • Speciální varianty přípravy barvící směsi z rostlinných vlasových barev Khadi
 • FAQ - často kladené otázky

1. Úvod k rostlinným barvám na vlasy Khadi

Vlasové barvy Khadi pečují o Vaše vlasy čistě přírodní cestou. Barvy Khadi jsou 100% přírodního, rostlinného původu. Obdobně i další naše výrobky vlasové a pleťové péče účinkují skrze čistě přírodní účinné složky.

Barvy na vlasy Khadí obsahují rovněž specifické byliny, které se používají v ajurvédské medicíně. Ty posílí Vaše vlasy a dodají jim výjimečný lesk.

Rostlinné barvy na vlasy Khadi neobsahují žádné konzervační látky, zesilovače barev, peroxidy ani jiné chemické přísady. Naší prioritou je Vaše zdraví a bezpečnost.

Všechny naše rostlinné barvy na vlasy jsou testovány na obsah toxických látek a těžkých kovů. Jsou předmětem pravidelné, pečlivé kontroly nezávislými certifikovanými laboratořemi.

Díky vysoké kvalitě surovin, obzvláště pečlivému zpracování a odborným výrobním postupům barví rostlinné barvy na vlasy Khadi intenzivněji, než některé z rostlinných barev, které jste dosud poznali. Mějte to prosím na paměti, když budete používat naše rostlinné barvy na vlasy poprvé.

Dopřejte si zdravé a lesklé vlasy s Khadi – a to pouze silou přírody ! Bez chemických efektů a bez zatěžování pokožky hlavy a vlasů chemickými látkami.

2. Jak fungují rostlinné barvy na vlasy Khadi

Rostlinné barvy na vlasy Khadi barví vlasy trvale (s výjimkou neutrální barvy Khadi SENNA / CASSIA).  Z tohoto důvodu doporučujeme, abyste barvu před prvním použitím nutně otestovali na vzorku Vašich vlasů, abyste zabránili nechtěnému výsledku barvení.

Podrobnosti naleznete na následujících stránkách. Rostlinné barvy na vlasy působí jako glazura, nebo také jako jemný nátěr kolem jednotlivých vlasů. To znamená, že barevný výsledek do značné míry závisí na výchozí barvě Vašich vlasů. Díky tomuto působení zároveň vytvoříte jedinečné, individuální tóny a reflexe. Pravidelné používání barev Khadi postupně zesílí odstín, který jste si vybrali. 

Protože v rostlinných barvách na vlasy Khadi nejsou obsaženy žádné syntetické složky, není možné s nimi vlasy zesvětlit.

Co se týká odrostů, doporučujeme Vám jejich dobarvování, abyste zajistili vyrovnanost barvy v celé délce vlasů. Protože ve vlasech dříve obarvených už se barva nachází, může se stát, že vlasy v minulosti již barvené budou obarveny intenzivněji než odrosty, které ještě s barvou do styku nepřišly. V dalším textu jsme proto připravili několik užitečných rad i na barvení odrostů.

Všechny rostlinné barvy na vlasy Khadi můžete mezi sebou snadno kombinovat. Směsný poměr je závislý na Vámi preferovaném barevném odstínu, na struktuře Vašich vlasů a na jejich aktuální barvě.

3. Každý vlas je jiný - vliv typu vlasů

Stejně tak, jako se od sebe liší různé typy vlasů svým vzhledem, je odlišná i struktura různých typů vlasů. Vlasy mohou byt jemné, normální, zdravé a lesklé, nebo také narušené a roztřepené. Kromě přirozených rysů a struktury Vašich vlasů je podstatné, jakou péči vlasy obdržely doposud. Chemicky ošetřené vlasy, a to zejména blond vlasy, jsou většinou velmi vyčerpané, lámavé a křehké. Poškozené konečky bývají bez lesku a potřebují péči.

Kromě vlasové struktury je pro výsledek barvení směrodatná i výchozí barva Vašich vlasů. Tak budou poškozené nebo chemicky ošetřené vlasy obarveny intenzivněji než např. zdravé a silné vlasy, obdobně je tomu i v případě jemných vlasů. Pokud si nejste jisti, jakou máte strukturu vlasů, můžete kromě otestování na vzorku vlasů vyzkoušet i barvení s kratší dobou působení.

4. Otestování barvy před barvením

Aby se zabránilo nechtěnému barevnému výsledku, doporučujeme, a to zejména před prvním použitím rostlinných barev na vlasy Khadi, otestovat barvu na vzorku vlasů.

Můžete si snadno během několika dnů nashromáždit dostatek vlasů např. z kartáče. Tyto vlasy vložte do malého množství namíchané barvící pasty. Misku zakryjte a umístěte ji na teplé místo. Pokud jste nashromáždili dostatek vlasů pro Vaše testování, měli byste otestovat různé doby působení. Každou část testovaných pramenů tedy odebrat z barvící pasty po 30, 60, 90 a 120 minutách. Vzorky vlasů důkladně omyjte vlažnou vodou. Následně doporučujeme počkat před samotným použitím rostlinné barvy na vlasy Khadi po dobu 24 až 48 hodin, abyste mohli posoudit, jak se barva na testovaných vlasech vyvinula. Intenzita rostlinné barvy na vlasy může totiž během této doby vlivem vzduchu zesílit.

5. Co budete pro barvení potřebovat

rostlinnou barvu na vlasy Khadi
dostatečně velkou misku a vidličku na zamíchání barvy
teplou/horkou vodu (teplota vody závisí na zvoleném odstínu a je velmi důležitá)
štětec pro nanášeni rostlinné barvy na vlasy
jednorázové rukavice pro ochranu rukou (jsou součástí balení)
starý ručník k ochraně oblečení
sprchovací čepici nebo igelitovou fólii pro zakrytí vlasů
ručník, vlasový turban nebo vlněnou čepici, abyste mohli udržet nanesenou pastu ve vlasech v teple

6. Optimální příprava vlasů pro barvení

Nejprve si umyjte vlasy jemným šampónem (např. Khadi ajurvédským šampónem AMLA). Berte prosím v potaz, že mnohé komerční produkty péče o vlasy obsahují silikony. Silikony se přidávají často do kosmetických výrobků, protože fungují jako film kolem jednotlivých vlasů a budí dojem jasnějších a zdravějších vlasů. Postupem času jsou však vlasy doslova obklopeny silikonem a již nejsou schopny vstřebat pečující přípravky nebo barvu. I barvení rostlinnými vlasovými barvami tím může být narušeno. Před použitím rostlinných barev na vlasy Khadi věnujte tedy pozornost tomu, zda Vaše vlasové přípravky neobsahují silikony.

Pokud si nejste jisti, zda Vaše přípravky péče o vlasy obsahují silikon (vlasové šampóny Khadi silikon samozřejmě neobsahují), měli byste si před nanesením rostlinné barvy na vlasy Khadi umýt vlasy peelingovým šampónem nebo lávou.

Takto budou vlasy optimálně připraveny přijmout barvu.

Nejlepší je nanesení barvy na umyté vlasy osušené ručníkem, tím bude zajištěno rovnoměrné nanesení barvy.

7. Příprava barvící pasty - míchání rostlinných barev na vlasy

Rozmíchejte potřebné množství prášku s teplou vodou, až vznikne jemná hladká pasta (pro vlasy po ramena budete potřebovat cca 80 - 100 g prášku). Ujistěte se, prášek nevdechujete.

Pro dosažení optimálního výsledku barvení je důležitá teplota vody, je dána složením jednotlivých odstínů barev Khadi.

Teplota vody v případě všech hnědých a tmavých odstínů Khadi:

V případě těchto odstínů rostlinných barev na vlasy Khadi použijte vodu o teplotě 50°C, a to z důvodu obsaženého podílu indiga.

Teplota vody při použití některé z barev:

Khadi ČISTÁ HENNA
Khadi HENNA, AMLA & JATROPHA
Khadi HENNA & AMLA
V případě těchto odstínů byste měli použít horkou vodu namísto teplé (a to cca 60-90 °C), protože tyto odstíny na bázi henny barví intenzivněji, když jsou namíchané s horkou vodou. Takto namíchaná barva je připravená k nanášení, jakmile zchladne na pro Vás komfortní teplotu. Nikdy nenanášejte žhavou pastu, aby nedošlo k popálení pokožky hlavy.

Tip na míchání pasty :

Pro maximálně snadné smíchání barvícího prášku s vodou můžete použít příruční ponorný kuchyňský mixér. Zajistí Vám rychlé a spolehlivé vytvoření homogenní pasty.

8. Nanášení rostlinných barev Khadi do vlasů

Nezapomeňte si prosím chránit oděv – případné vzniklé skvrny se těžko odstraňují, někdy se nedají odstranit vůbec. Oblékněte si zároveň přiložené rukavice, protože barva intenzivně ulpívá zejména za nehty a vymývá se pomalu.

Naneste namíchanou barvící pastu, pokud možno teplou, vrstvu po vrstvě do vlasů, nejlépe štětcem pro nanášení vlasových barev. Začněte u kořínků vlasů, resp. na odrostech, a propracujte se pramen po prameni do délek vlasů.

Před barvením si můžete rozdělit vlasy pomocí skřipců do několika segmentů. Postupným uvolňováním skřipců pak můžete spolehlivě obarvit jednotlivé oblasti.

Je rovněž praktické oddělit skřipcem obarvené vlasy od neobarvených, aby se nepletly, a postupně neobarvené vlasy uvolňovat.

Vmasírujte prsty nanesenou pastu do zbytku vlasů po celé hlavě. Takto bude zaručen rovnoměrný výsledek v celé délce Vašich vlasů.

Po nanesení barvící pasty na vlasy si nasaďte igelitovou sprchovací čepici, aby se vyvinul dostatek tepla. Je velmi důležité dbát na to, aby byly čepicí zakryté také spánky a zátylek. Natřená barva by totiž neměla nikde vyschnout. Vlasy je následně nutné udržet v teple. Pro podpoření tepelného efektu si tedy zabalte  kolem hlavy ručník na způsob turbanu. Namísto ručníku můžete využít např. vlněnou čepici, která rovněž zahřeje. Před zakrytím vlasů ručníkem nebo vlněnou čepicí si rovněž můžete prohřát vlasy fénem.

Čím teplejší budete mít pastu ve vlasech, tím intenzivnější bude výsledek.

9. Doba působení

Doba působení pasty s rostlinnými barvami Khadi závisí na Vaší volbě, stejně jako na struktuře Vašich vlasů. Jak již bylo řečeno, čím delší je doba působení, tím intenzivnější je výsledná barva. Nechte pastu působit mezi 30 minutami (pro lehké zbarvení nebo u velmi poškozených vlasů) a 2 hodinami.

10. Po obarvení vlasů – jak si zajistit maximální stálost barvy

Po uplynutí doby působení opláchněte vlasy vlažnou vodou. Vlasy oplachujte do té doby, dokud nejsou zbytky rostlinné barvy z vlasů vymyty a dokud voda nezůstane čirá. Rostlinné barvy na vlasy Khadi jsou velice jemně namleté a lze je proto snadno opláchnout pouze vodou.

Pokud je to možné, vyhněte se prosím mytí šampónem a používání stylingových přípravků během 24 hodin po umytí vlasů, aby se barva ve vlasech lépe zafixovala. Další den můžete již vlasy umýt šampónem.

Rovněž pečující vlasové oleje Khadi Vám pomohou prodloužit trvalost barvy, např. Khadi vlasový olej AMLA. Po obarvení vlasů vmasírujte malé množství vlasového oleje do vlasové pokožky a do celé délky vlasů a nechte jej působit alespoň hodinu. Olej můžete nechat působit i přes noc. Poté si umyjte vlasy šampónem jako obvykle.

Upozorňujeme, že barvy mohou během následujících 24 - 48 hodin po opláchnutí vlivem kyslíku ještě trochu ztmavnout.

Pokud by Vám nevyhovoval výsledek barvení, volte při dalším barvení delší nebo kratší čas působení, nebo si můžete namíchat rostlinné barvy na vlasy Khadi mezi sebou – Vaší fantazii se meze nekladou.

11. Tipy pro ještě intenzivnější péči – co můžete přidat do Vaší směsi  s rostlinnou barvou na vlasy Khadi

Lepší stálost barvy ve vlasech lze zajistit rovněž tím, že do směsi rostlinné barvy na vlasy  Khadi přidáte silný čaj, kávu nebo sůl. Pro podpoření červeného odstínu můžete do směsi vmíchat červené víno namísto vody nebo čaje. Protože alkohol obsažený ve víně může vlasy vysušit, je nutné víno po několik minut vařit, než alkohol vyprchá.

Zejména krepovité vlasy mají v ojedinělých případech tendenci k tomu, že se barvením rostlinnými barvami lehce vysuší. Tento efekt je způsoben adstringentním (stahujícím) účinkem rostlinných barev na vlasy. Můžete tomu předejít tím, že do barvící pasty přimícháte vlasovou kúru nebo kondicionér neobsahující silikon. V tom případě snižte množství vody a přidejte do Vaší barvící pasty 1-2 polévkové lžíce vysoce kvalitní vlasové péče – např. Khadi vlasový kondicionér SHIKAKAI & MED.

Pro vlasy, které potřebují skutečně vysokou péči, je možné přidat do barvící směsi Khadi prášek AMLA. Khadi prášek AMLA je vynikající pečující prostředek. Ovoce amla obsahuje jednu z nejvyšších koncentrací vitamínu C. Vaše vlasy budou po použití Khadi prášku AMLA obzvláště lesknoucí a zářivé. Přidáním Khadi prášku AMLA však můžete zároveň ovlivnit barevný odstín. Červené tóny se stanou intenzivnější a odstíny Khadi, které obsahují indigo, dostanou červený nádech. Prášek AMLA však nepřidávejte do odstínů s vysokým podílem indiga - Khadi ČISTÉ INDIGO, Khadi ČERNÁ a Khadi TMAVĚ HNĚDÁ. Kyselé prostředí, které AMLA představuje, není pro barvící účinek indiga v případě tmavých odstínů optimální.

Pokud mají Vaše vlasy sklon k suchosti, můžete do Vaší barvící směsi přidat med, mléko nebo jogurt. Každý vlas reaguje na tu či onu přísadu individuálně. Můžete však bez problémů vyzkoušet různé přísady, bez obav  z toho, že se vlasy poškodí. Pokud by byly Vaše vlasy po barvení trochu nepoddajné, můžete při Vašem dalším barvení vyzkoušet jinou přísadu, abyste zjistili, která vyhovuje Vašim vlasům nejlépe. Vaše vlasy Vám budou za otevřenost k tomuto experimentování vděčné.

Je však nutné vyhnout se přidávání olejů do Vaší barvící směsi, protože velmi mastné výrobky zamezují absorpci barviva do vlasů.

12. Barvení odrostů

Jak již bylo uvedeno, je možné, že po opakovaných barveních budou Vaše vlasy v délkách tmavší než na odrostu, protože na odrostu na sobě leží méně vrstev barvy. Abyste tomu předešli, doporučujeme dobarvování odrostů. To znamená, použití rostlinné barvy pouze na odrosty.

Příprava bude stejná, jako byste barvili vlasy v celé délce.

Pro barvení odrostů můžete rozdělit Vaše vlasy do různých částí pomocí spon nebo skřipců. Jejich postupným uvolňováním se propracujte krok za krokem skrze jednotlivé části vlasů a vždy naneste barvu pouze do prvních centimetrů odrostu.

Máte-li k dispozici starší nanášecí lahvičku, resp. lahvičku kterou lze zmáčknout, můžete namíchat rostlinnou barvu na vlasy Khadi více tekutou a naplnit jí lahvičku. Možná budete potřebovat o něco větší otvor v lahvičce, abyste pastu mohli snadno vytlačit.  Propracujte se krok za krokem skrze jednotlivé části vlasů.

Opět platí, že doba působení závisí na tom, jak intenzivní barvu preferujete a na struktuře Vašich vlasů.

13. Speciální upozornění pro barvení šedých vlasů

Rostlinné barvy na vlasy kryjí výjimečně dobře i šedé vlasy. Zároveň prosím vezměte na vědomí, že při použití odstínů s vysokým obsahem indiga (odstíny Khadi Tmavě hnědá, Černá, Čisté indigo) se mohou šedé vlasy zabarvit s modrým nebo zeleným nádechem. Aby se zabránilo těmto nežádoucím barevným tónům, neměly by být v případě šedých vlasů tyto odstíny aplikovány napřímo. Jak naše zákazníce uvádějí, u tmavě hnědého odstínu rostlinných barev Khadi jsou tyto barevné změny pozorovány pouze zřídka. Pro jistotu však doporučujeme otestování na vzorku vlasů.

Barvení šedých nebo blond vlasů na tmavší odstín je však možné. A to pomocí dvoukrokového barvení. To je popsáno níže.

14. Dvoukrokové barvení šedých vlasů

Jak již bylo uvedeno dříve, rostlinné barvy Khadi působí na vlasy jako glazura - film kolem jednotlivých vlasů. To znamená, že barevný výsledek je podstatně určený Vaší výchozí barvou vlasů. Díky tomu vznikají jedinečné tóny. Na druhé straně ale mohou vzniknout také barevné rozdíly mezi Vašimi šedými vlasy a mezi těmi, které ještě nejsou šedé.

Rostlinná barva henna má tu vlastnost, že vytváří pevné spojení s vlasem, zatímco barvivo indigo má menší přilnavost, zejména na šedé vlasy. Z toho vyplývá, že podíly indiga ve směsi barvy se pod vlivem určitých okolností vymyjí rychleji, než červené složky směsi. Zvláště na šedých vlasech může indigo velmi rychle vyblednout, zatímco okolní vlasy zůstanou ještě tmavé, což může vyústit v nežádoucí kontrasty.

Pro minimalizaci tohoto efektu je vhodné barvit vlasy ve 2 krocích, a to zejména pokud jste si vybrali velmi tmavý odstín. Tím se může lépe spojit podíl indiga v namíchané barvě s Vašim vlasem a dosáhnete lepší stálosti barvy i na šedých vlasech.

V prvním kroku si tedy předbarvěte vlasy jednou z těchto barev na vlasy Khadi:

Khadi ČISTÁ HENNA
Khadi HENNA, AMLA & JATROPHA
Khadi HENNA & AMLA
Doba aplikace opět závisí na individuální struktuře vlasů, zejména na tom, zda máte vlasy jemné nebo silné. Barvící pastu z vlasů vymyjte.

Na takto předbarvené vlasy můžete ihned poté začít bezpečně nanášet zvolený tmavý barevný odstín, a to způsobem, jak bylo popsáno dříve. Tím dosáhnete žádaný barevný výsledek.

15. Speciální instrukce pro použití Khadi SENNA / CASSIA a Khadi prášku AMLA

Speciální instrukce platí pro použití neutrální vlasové barvy Khadi SENNA / CASSIA.

Jedná se o nebarvící vlasovou kúru, kterou můžete použít na všechny typy vlasů. Vlasy intenzivně ošetřuje a vyživuje.

Z prášku namíchejte pastu stejným způsobem, jako u rostlinných barev na vlasy a naneste ji rovněž stejným způsobem. Pro zalití prášku použijte horkou vodu, o teplotě 60 - 90°C.

U zdravých vlasů není definována žádná specifická doba působení, protože Khadi SENNA /  CASSIA nebarví.

U velmi poškozených vlasů se v ojedinělých případech může stát, že blond vlasy získají lehký nazelenalý tón, zejména pokud necháte kúru působit dlouho. Proto i u tohoto výrobku doporučujme, abyste ho před použitím otestovali na vzorku vlasů. V případě velmi poškozených blond vlasů doporučujeme nechat tuto kúru ze začátku působit pouze krátkou dobu, cca 15 minut.

Pro ještě intenzivnější péči si můžete namíchat kúru z Khadi SENNA / CASSIA a z Khadi prášku AMLA. Poměr závisí na Vašich preferencích a na potřebách Vašich vlasů. I péče čistým Khadi práškem AMLA je zcela bez problémů, vřele ji doporučujeme.

Namíchejte si tedy svoji individuálním směs Khadi SENNA / CASSIA a Khadi prášku AMLA s teplou vodou, tak jako u barev, a nechte ji působit. Ani zde nemusíte zohledňovat žádnou konkrétní předepsanou dobu působení. Přesto u kúry obsahující i prášek AMLA může ve výjimečných případech dojít k velmi mírnému zesvětlení vlasů, a to díky obsaženému vitaminu C a kyselinám.

 

16. Speciální varianty přípravy barvící směsi z rostlinných vlasových barev Khadi ("kyselý start“)

Jednotlivé odstíny barev na vlasy Khadi můžete mezi sebou snadno a bez problémů míchat.  Přidáním odstínu Khadi ČISTÉ INDIGO do Vaší barvící směsi můžete barevný tón ztmavit, přidáním odstínu Khadi ČISTÁ HENNA dosáhnete červenějších tónů, přidáním Khadi neutrální barvy SENNA / CASSIA pak světlejších odstínů.

Všechny naše červené odstíny můžete zintenzivnit, pokud namícháte Vaši barvící pastu „nakyselo“. V tomto případě namíchejte pastu s použitím horké vody a přidejte 1 – 3 polévkové lžíce citrónové šťávy. Lze také použít několik lžic jablečného moštu nebo přírodního octu.

Namíchanou pastu zakryjte fólií nebo alobalem a nechte ji stát na teplém místě, aby došlo k uvolnění barviv. Doba, po kterou se směs vyvíjí, je závislá na okolní teplotě. Při normální pokojové teplotě doporučujeme nechat pastu odležet cca 12 hodin. Čím tepleji Vaši misku uložíte, tím je tato doba kratší. Kyseliny vyvolávají během této doby uvolnění barviva z rostlinného podílu, které se ukáže viditelné jako tzv. efekt „dye-release“ - uvolnění barviv.

Znamená to, že povrch Vaší pasty pomalu získává tmavší odstín, zatímco zbytek pasty působí svěže zelený. Pokud si nejste jisti, zda je Vaše barva již připravena, můžete jednoduše odebrat pastu lžičkou abyste viděli, jestli již došlo k barevné změně.

Kromě zintenzivnění barvy je "kyselá" barvící směs praktická také v tom, že při aplikaci nemusíte dávat pozor na udržování teploty směsi, protože barvící látky se díky kyselosti rozsáhle uvolnily již před samotným barvením.

Výjimkou jsou odstíny obsahující indigo.  Pro optimální barevný výstup není pro indigo vhodné kyselé prostředí. Chcete-li si například namíchat své vlastní barevné odstíny smícháním henny a indiga, měli byste „kysele“ připravit pouze podíl henny a podíl indiga namíchat zvlášť. Ten pak pečlivě promíchejte s podílem henny až těsně před nanášením Vaší pasty na vlasy.