Mezi nejatraktivnější česká města patří Praha, Brno, Plzeň a Mladá Boleslav

Praha vládne Česku z pohledu historických památek, moderních staveb, peněz i příležitostí včetně realitních. Není divu, že ji lidé považují za nejatraktivnější lokalitu v republice.Praha je bezkonkurenčně nejatraktivnějším městem České republiky. Platí to jak z pohledu investičních aktivit, tak co se socioekonomické úrovně týče.

Praha je bezkonkurenčně nejatraktivnějším městem České republiky. Platí to jak z pohledu investičních aktivit, tak co se socioekonomické úrovně týče.

FOTO: imprimis

čtvrtek 4. března 2010, 6:00

Nejúspěšnější český region z hlediska investiční atraktivity i místo s nejvyšší socioekonomickou úrovní – hlavní město Česka jasně ovládlo obří srovnání studie „MasterCard česká centra rozvoje 2009“, na němž několik měsíců pracoval tým odborníků z Vysoké školy ekonomické. Jedná se o českou variantu každoročně vydávaného globálního žebříčku nejvýznamnějších měst MasterCard Worldwide Centers of Commerce.

„Chápeme to jako potvrzení, že plníme průběžné strategické cíle rozvoje, jako je vytvoření mezinárodně uznávaného, ekonomicky prosperujícího a úspěšného města, ve kterém se bude lidem příjemně žít,“ říká Pavel Bém, primátor Prahy.

Ta dominuje všem žebříčkům. V městech se za ní seřadily další metropole Brno, Plzeň či Hradec Králové, dobře si ale vedou i některá menší, jako například Mladá Boleslav.

I lídr má slabší stránky

„Velkou výhodou Prahy jsou zahraniční investice, které jsou zde dlouhodobě zakořeněné,“ vysvětluje Pavel Javorský, ředitel kanceláře MasterCard Europe pro Česko a Slovensko. „Má specifické postavení, protože vytváří téměř čtvrtinu celostátního HDP. Podle našich údajů je zde úroveň víc než dvojnásobná proti celorepublikovému průměru. Praha reprezentuje rovněž největší regionální trh práce. Na druhou stranu je nutné zmínit, že i česká metropole má své rezervy, například v oblasti dopravní infrastruktury či dostatku rozvojových ploch,“ dodává Javorský.

„Praha je nejvýznamnějším územím Česka a v budoucnu zůstane i přes určitá negativa dlouhodobě investičně nejatraktivnější oblastí. Její jedinečnost je dána zejména pozitivní imagí, koncentrací institucí terciárního vzdělávání, veřejného sektoru a řadou dalších výhod,“ doplňuje René Wokoun, vedoucí katedry regionálních studií VŠE.

Brownfieldy vs. zelená louka

Praha logicky dominuje i hodnocení regionů. Středočeský kraj, který se umístil na druhé příčce, zaostává o téměř 37 %. V těsném závěsu pak skončil Jihomoravský kraj. „Na území středočeského regionu se nachází jeden z nejdůležitějších rozvojových pólů Česka: Mladá Boleslav. Ta díky svému spojení se Škodou Auto může být investičně atraktivní především pro firmy, jejichž produkce je navázána na automobilový průmysl. Vzhledem k přírůstku obyvatel je město zajímavé také pro investory v oblasti služeb a realit,“ hodnotí stříbrnou středočeskou příčku René Wokoun.